Úspech nevedie k šťastiu. Tu je dôvod

„Ak budem usilovne pracovať a budem úspešný/-á, budem šťastný/-á.“ To je v dnešnej dobe obľúbeným presvedčením. Klasická rovnica, ktorú nám dospelí vštepujú, keď vyrastáme, úspech = šťastie. Ak sa stanete úspešnými, potom budete šťastní. Akoby si nikto z nás nezaslúžil byť šťastný, pokiaľ nebudeme úspešní.

Táto falošná viera viedla ľudí k tomu, aby roky a roky pracovali na tom, aby dosiahli „úspech“, len aby nastala smutná realita, že úspech sa nerovná šťastiu. Výsledkom tohto prístupu k šťastiu je prchavé šťastie. Zvyšuje tlak, stres a negativitu vo všetkých aspektoch nášho života.

Šťastie nie je to „pekné“ po tom, ako budete úspešní. Veda v skutočnosti dokázala, že šťastie predchádza úspechu – podporuje úspech.

Psychológ a profesor z Harvardu, Shawn Achor, vo svojom bestselleri „The Happiness Advantage“ poukázal prostredníctvom výskumu a vedy, ako je vzorec úspechu našej spoločnosti chybný. Jeho tím zistil, že keď je niekto šťastný alebo v pozitívnom rozpoložení, zvyšuje sa jeho inteligencia, zlepšuje sa jeho kreativita a zvyšujú sa aj jeho pracovné výsledky. Achorov tím zistil, že predajné tímy boli o 37% lepšie, keď boli pozitívne, lekári boli o 19% presnejší pri diagnostikovaní a ľudia boli všeobecne o 31% produktívnejší.

Mahátma Gándhí takmer celý svoj život pracoval na oslobodení svojho ľudu od útlaku, najskôr v Južnej Afrike, potom v Indii. Nebolo to ľahké a trvalo to desaťročia. Celý svoj život zasvätil svojej veci a bol kvôli tomu dokonca uväznený. Aj cez toto utrpenie bol Gándhí šťastný a po celý čas naplnený. Vo svojej autobiografii dokonca spomenul, že ak by tento hlavný cieľ nedosiahol, bol by stále šťastný.

Bolo by pre neho ľahké byť počas svojej cesty nešťastný a rozčúlený. Namiesto toho bol pokojný a šťastný. Túto pozitivitu si udržal a nakoniec svoj cieľ dosiahol. Zmenil smerovanie sveta a použil na to správnu rovnicu.

Môžete sa usilovať o úspech. Môžete na ňom tvrdo pracovať. Len si nemyslite, že úspech povedie k šťastiu. Je veľa milionárov s depresiami. Zamerajte sa na to, aby ste boli šťastní teraz. Buďte hrdí na to, kde ste a kto ste.

Môžete byť šťastní teraz a stále sa usilovať o viac. Pamätajte, že vďaka tomu budete skutočne úspešnejší, budete mať lepší výkon vo všetkých aspektoch života a budete si túto jazdu užívať oveľa viac. Šťastie je cesta, nie cieľ.

Prečítajte si tiež: Choďte do toho alebo od toho. Vykašlite sa na skúšanie

 

Zdroj: addicted2success.com, Autor: Christian Chasmer

Inšpiroval vás tento článok? Chcete dnes inšpirovať tisíce ľudí aj vy?

» Kliknite SEM «