Pýtate sa: „Prečo ja?“ Skúste túto zdravšiu alternatívu

Prečo ja? V určitom okamihu si všetci položíme túto otázku. Otázky, ktoré si kladieme, určia ako sa nám bude dariť počas našich životných testov. Takže nabudúce si namiesto otázky „Prečo ja?“, položte otázku „Prečo nie ja?“.

Prečítajte si tiež: Optimizmus nie je dar, ale stratégia. 13 najlepších tipov miliardárov, ako si ho osvojiť

Prekonanie sebectva poskytne trvalé odmeny.

Keď sa čudujeme, prečo si nás vybral osud, vesmír, karma alebo Boh, ktorý by mohol dovoliť nešťastie na našich cestách, hrajeme sa obeť. Táto otázka typu „Prečo ja?“ vrhá tieň na túto pravdu, aj keď ju sami poznáme. Čo nás robí tak lepšími ako kohokoľvek iného, že sme presvedčení, že zlé veci by sa nám nemali stávať?

Namiesto prijatia sebectva v našej životnej filozofii môžeme zmeniť naše kľúčové otázky, ktoré si kladieme jednoducho položením otázky: „Prečo nie ja?“

Prečo nie ja? Prečo by som nemohol prekonať túto výzvu? Prečo by som nemohol byť najlepší? Prečo by som sa nemohol naučiť vidieť nedokonalosti ako požehnanie? Prečo nie je moja choroba darom? Odstráňte sebectvo zo všetkých rovníc a zrazu sa naše negatíva stanú našimi pozitívami.

Otázka „Prečo ja?“ nás núti uvažovať o našich životoch najhorším spôsobom. Nešťastie navštevuje všetkých. Ťažkosti v živote nectia vašu osobu či bankový účet, jednoducho prídu ku každému. V jednej chvíli budete čeliť aspektom života, ktorým čeliť nechcete.

Čím skôr si uvedomíme, že budeme nevyhnutne konfrontovaní s bolesťou a stratou všetkých tvarov a veľkostí, tým lepšie. Kľúčové otázky, ktoré si vyberieme v našich životoch, nám buď pomôžu lepšie sa vysporiadať s týmto problémami alebo nás privedú do zúfalstva.

Keď sa pýtame „Prečo ja?“, odpovedáme vedome, pravdivo alebo nevedome a nepravdivo. Začneme hľadať vlastné chyby, ktoré pripájame k našim „dôvodom“, prečo sa v našich životoch vyskytli negatívne vnímané udalosti.

Napríklad rodičia, ktorých deti trpia rôznymi poruchami, sa často domnievajú, že ich dieťa má tieto poruchy kvôli ich vlastným životným rozhodnutiam, ale často tomu tak nie je.

Musíme sa chrániť pred tým, aby sme sa nestali obeťou viny a nehrali hru viny. Keď sa pýtame: „Prečo ja?“, odpoveďou sa nakoniec stane: „… kvôli mne“.

Keď sa vzdáme sebectva položením si kľúčových otázok ako: „Prečo nie ja?“, vydávame sa cestou riešení. Akonáhle si uvedomíme, že to zlé sa stane každému, potom dáva zmysel vyhnúť sa sebeckej otázke: „Prečo ja?“. Ak odmietneme túto predstavu, cesta sebectva a problémov sa len prehĺbi.

Prečítajte si tiež: Je v poriadku mať obavy. Budete ale šťastnejší a úspešnejší, keď ich udržíte na 20%

 

Zdroj: lifehack.org, Autor: Doug Everest

Inšpiroval vás tento článok? Chcete dnes inšpirovať tisíce ľudí aj vy?

» Kliknite SEM «