Neuveriteľne jednoduchá metóda na vybudovanie silnej sebadôvery

Každý deň sa snažíme niečo urobiť. Niekedy je to niečo nové – a to môže byť desivé. Inokedy je to niečo, čo sme urobili už tisíckrát, no nevieme sa k tomu dokopať. Často potrebujeme len malú sebadôveru, aby sme sa pohli. To môže byť rozdiel medzi tým, či niekoho pozveme von alebo nie; či dokončíme projekt alebo nie; či získame toho klienta alebo nie.

Predstavte si, že na vykonanie úlohy potrebujete určité množstvo energie. Ako auto, ktoré potrebuje benzín alebo lampa, ktorá potrebuje elektrickú energiu, aj vy potrebujete energiu na to, aby ste niečo robili. Na tento účel môžete použiť veľmi jednoduchú techniku na vytváranie potrebnej energie a sebadôvery. A to zahŕňa všetko – od vstávania skoro ráno až po zavolanie alebo rozhovor s niekým, s kým sa obávate hovoriť.

Prečítajte si tiež: Dostaňte pod kontrolu tieto 2 veci a zmeníte svoj život

Kroky sú veľmi jednoduché a efektívne, pretože vám umožnia vytvárať sebadôveru potrebnú na to, aby ste podnikli kroky na čokoľvek, čo chcete urobiť – hoci aj niečo veľké.

„Nečinnosť vyvoláva pochybnosti a strach. Akcia vytvára sebadôveru a odvahu. Ak chcete ovládnuť strach, neseďte doma a nepremýšľajte o tom. Choďte von a zaneprázdnite sa.“  Dale Carnegie

 

Tu je neuveriteľne jednoduchá metóda budovania sebadôvery, ktorá vám pomôže v ťažkých momentoch:

 

1. Urobte niečo veľmi malé

To môže znamenať, že niekomu zavoláte, niečo si vyhľadáte, prihlásite sa do kurzu, niečo si naštudujete alebo si niekam zájdete. Patrí sem každá malá úloha, ktorú naozaj potrebujete urobiť a vôbec nemusí súvisieť s hlavnou úlohou, ktorej sa chcete chopiť.

 

2. Urobte ďalšiu vec – niečo, čo ste odkladali

Všimnete si niečo zaujímavé – akonáhle dokončíte svoju prvú úlohu, máte motiváciu vykonať ďalšiu aktivitu. To je srdce tejto jednoduchej techniky. Akonáhle vstaneme a niečo urobíme, aj keď to úplne nesúvisí s našim hlavným cieľom, začneme produkovať energiu.

A to nás núti urobiť viac. Ak je to možné, malo by to byť niečo väčšie a malo by to byť niečo, čo ste niekoľko týždňov odkladali. Prečo to neurobiť v prvom kroku? Zvyčajne sa vám na začiatku takéto veci riešiť nechce.

Prečítajte si tiež: Čo je „Pravidlo 5-tich sekúnd“ a ako vás v živote urobí nezastaviteľnými

 

3. Urobte niečo väčšie

Teraz, keď ste naozaj v pohybe, by ste mali vyvinúť sebadôveru a motiváciu a pustiť sa do niečoho väčšieho. Môže sa to stať počas týždňa, ale najlepšie bude, keď to urobíte všetko za jediný deň. Tejto energie chcete využiť čo najviac a čím skôr začnete vykonávať ďalšiu aktivitu, tým viac ju môžete využiť predtým, ako sa vyparí.

 

4. Začnite sledovať svoj pokrok

Teraz, keď dosahujete skutočný pokrok, je dôležité, aby ste ho začali sledovať. Sledovaním vášho pokroku môžete jasne vidieť, že veci uskutočňujete. Môže to byť napríklad jednoduchý zoznam.

 

5. Oslávte svoje úspechy

Ďalším dôležitým krokom v procese rozvíjania sebadôvery – podobne ako v poslednom kroku – je, že si chcete pripomínať svoje úspechy (hoci aj malé). Môže to byť niečo malé, ako obed v obľúbenej reštaurácii na konci týždňa alebo mesiaca, alebo niečo oveľa väčšie na konci štvrťroka alebo roka.

Po dokončení týchto krokov musíte pokračovať. Tento systém je založený na tom, že vytvárate a udržiavate túto energiu, takže čím dlhšie si ju dokážete udržať, tým lepšie.

A dobrá správa je, že pozdĺž cesty rozvíjate svoju dôveru v seba. Prečo je to dôležité? Pretože na rozdiel od dočasnej motivácie – tento pocit sebadôvery nezmizne. Zostáva s vami a pomáha vám s čímkoľvek, čo si zaumienite.

Dôvod? Sami sebe ste si dokázali, že ste schopný povedať, že sa chystáte niečo urobiť a skutočne to aj urobíte. Nič nebuduje sebadôveru viac, ako toto.

A všetko to začalo najmenšou a najviac bezvýznamnou aktivitou.

Je to neuveriteľne jednoduchá technika, ale ak ju používate, môžete si vytvoriť veľkú dôveru v seba – dôveru, ktorú môžete so sebou vziať a využiť ju na dosiahnutie hocičoho, čo v živote chcete.

Prečítajte si tiež: Brendon Burchard: Prečo by ste sa nemali báť odmietnutia? Jednoducho si to spočítajte

 

Zdroj: goalcast.com, Autor: Matt Valentine

Inšpiroval vás tento článok? Chcete dnes inšpirovať tisíce ľudí aj vy?

» Kliknite SEM «