Kvôli finančnej kríze musel od skorého veku pracovať. Neskôr vybudoval multimiliardovú firmu

Dnes nenájdete v Amerike mesto, v ktorom by nestál jeden z obchodných domov reťazca Wal-Mart. Jeho nízke ceny lákajú ľudí už 54 rokov. Sam Walton stál za zrodom tohto amerického multimiliardového gigantu.

Sam Walton sa narodil v roku 1918 v meste Kingfisher v Oklahome. V čase jeho detstva v Amerike práve zúrila finančná kríza, a tak sa často stávalo, že Samova rodina „nemala čo do úst“. Aby bolo možné toto obdobie nejako prekonať, musel Sam pracovať od skorého veku. Keďže sa nebál práce, na rad sa teda dostali činnosti ako dojenie kravy, predaj mlieka a roznos novín a letákov.

Prečítajte si tiež: Začínal ako poslíček, ktorý nedokončil ani strednú školu. Dnes to je 2. najbohatší človek na svete

Mladý Sam už na strednej vynikal a bol veľmi snaživým študentom. Prospieval s vyznamenaním a zároveň bol hviezdou basketbalového i futbalového tímu. Po skončení druhej svetovej vojny, kde sám slúžil, si našiel prácu v reťazci J. C. Penney a túžil po tom, aby riadil vlastný obchod.

Podarilo sa. Zo svojich životných úspor a za 20 000$, ktoré si požičal od rodiny a známych, si kúpil franšízu reťazca so zmiešaným tovarom – Franklin Stores. Predĺžil otváracie hodiny a u dodávateľov nakupoval obrovské množstvá, čo mu umožňovalo vyjednať si lepšie ceny.

Waltonov obchod bol najúspešnejším v celom reťazci a to aj preto, lebo mal dlhšiu otváraciu dobu ako konkurencia, čo predaju ešte pomáhalo. Za 15 rokov sa mu podarilo riadiť 9 obchodov siete Ben Franklin. Sám však videl budúcnosť v Discontoch. Pokúsil sa o tom presvedčiť vedenie spoločnosti, no neuspel.

Vo veku 44 rokov sa rozhodol s bratom otvoriť 1. obchod siete Wal-Mart – obchod s rozličným tovarom, ktorý sa zameriaval na domáce americké produkty za nízke ceny.

samwalton

V 60. rokoch boli však veľké mestá už obsadené väčšími reťazcami. Walton, spočiatku s malým kapitálom, sa rozhodol nebiť sa so silnejšími a namiesto toho išiel vlastnou cestou – zakladal obchody v menších mestách, kde svojou politikou čoskoro zničil menších obchodníkov s predraženými obchodmi v centre.

Vďaka tejto geniálnej stratégii Wal-Mart rástol rýchlosťou cez 30% ročne, čo bol 3-násobok priemerného rastu v sektore diskontného predaja v Spojených štátoch.

Prečítajte si tiež: Ako Ingvar Kamprad, chudobný Švéd, vybudoval miliardové impérium s názvom IKEA

Wal-Mart bol tiež ťahúňom technologického pokroku, pokiaľ to malo vplyv na cenu. Masové využívanie čiarových kódov, ktoré urýchlilo odbavovanie zákazníkov na pokladniach, pochádza práve z dielne Sama Waltona. Ten patril aj k prvým šéfom, ktorí rozpoznali potenciál technológií. Tá značne uľahčila prenos informácií aj samotnú logistiku. A opäť napomohlo zrážanie cien nadol.

V niektorých oblastiach nebol Wal-Mart prvý, ale dokázal stratégiu odkopírovať od konkurencie a dotiahnuť to jednoducho ďalej. Sám Walton hovoril, že bol pravdepodobne vo viac obchodoch, ako akýkoľvek iný Američan a to len preto, aby čerpal inšpiráciu.

Spolu s rastúcimi obratmi začali byť pre Sama Spojené štáty malé, a preto začal s expanziou do ďalších štátov. Okrem priľahlých Mexika a Kanady sa obchodné domy Wal-Martu začali objavovať vo väčšine Latinskej Ameriky a dokonca aj v Európe.

Dnes má Wal-Mart viac ako 11 695 obchodov po celom svete, zamestnáva viac ako 2,3 milióna ľudí po celom svete a je 15. najväčšou spoločnosťou na svete.

„Je tu len jeden šéf: zákazník. Ten môže vyhodiť kohokoľvek vo firme od šéfa až po podriadených jednoducho tým, že svoje peniaze minie inde.“ Sam Walton

Heslom Sama Waltona bola šetrnosť. Uplatňoval ho nielen v podnikaní, ale aj v živote. Chodil stále na tom istom starom aute, v reštauráciách zásadne nedával prepitné a keď niekam letel, tak turistickou triedou. Ak šiel niekam na dovolenku, nezabudol sa zastaviť v miestnej prevádzke Wal-Martu a skontrolovať, ako sa im darí.

Keď Sam Walton vo veku 74 rokov zomrel, bol už po niekoľko rokov najbohatším mužom planéty a časopis Time ho zaradil do svojho zoznamu 100 najvplyvnejších ľudí 20. storočia. Zanechal za sebou obrovské imanie a aj keď jeho rodina vlastní len 50,97% z firmy,  nachádzajú sa na popredných miestach v rebríčku najbohatších ľudí sveta.

Prečítajte si tiež: Multimilionár Grant Cardone: Keď som prestal fajčiť marihuanu, môj úspech vystúpil do výšin

 

Obrázok: flickr.comflickr.com

Inšpiroval vás tento článok? Chcete dnes inšpirovať tisíce ľudí aj vy?

» Kliknite SEM «