Je utrpenie nevyhnutné? Príbeh o čínskom farmárovi

Bez ohľadu na to, kto ste alebo aké sú vaše okolnosti, my všetci sa stretávame s ťažkými časmi. Dokonca aj prvá ušľachtilá pravda budhizmu hovorí, že utrpenie je nevyhnutné.

Prečítajte si tiež: Príbeh o dvoch vlkoch. Ktorého z nich kŕmite?

Prečo však niektorí ľudia vyviaznu z týchto ťažkostí lepšie ako iní? Aj keď existuje veľa rôznych faktorov, možno sú najdôležitejšie naše myšlienky o situácii.

„Primárnou príčinou nešťastia nie je nikdy situácia, ale myšlienka na ňu. Buďte si vedomými myšlienok, o ktorých premýšľate. Oddeľte ich od situácie, ktorá je vždy neutrálna. Je taká, aká je.“  Eckhart Tolle

Ale ako vlastne oddeliť naše myšlienky od situácie a vidieť všetko neutrálne? Je zložité tento koncept prijať a nepríde to jednoducho.

Tu je príbeh o čínskom farmárovi, ktorý vám ho pomôže jednoduchšie pochopiť:

Kedysi žil starý farmár, ktorý dlhé roky pestoval plodiny. Jedného dňa utiekol jeho kôň. Keď sa o tom dopočuli jeho susedia, prišli ho navštíviť. „Taká smola,“ povedali súcitne.

„Možno,“ odpovedal farmár.

Nasledujúce ráno sa kôň vrátil a priviedol so sebou ďalšie tri divoké kone. „To je báječné,“ zvolali susedia.

„Možno,“ odpovedal starý muž.

Nasledujúci deň sa jeho syn pokúšal zajazdiť si na jednom z divokých koní, no spadol a zlomil si nohu. Susedia opäť prišli, aby mu prejavili súcit nad jeho nešťastím.

„Možno,“ odpovedal farmár.

Nasledujúci deň prišli do dediny farmára vojaci, aby odviedli do armády mladých mužov. Vidiac, že noha jeho syna bola zlomená, iba prešli okolo neho. Susedia blahoželali farmárovi k tomu, ako sa mu veci na dobré obrátili.

„Možno,“ povedal farmár.

Ako môžeme vidieť z vyššie uvedeného príbehu, farmár situáciu nesúdi. Chápe skutočnú podstatu života.

Existujú milióny dôsledkov, ktoré môžu vzniknúť z jednej udalosti, takže nemá zmysel označiť ju ako dobrú alebo zlú.

To dobré a zlé sú prepojené – dve strany tej istej mince. Ak sa niečo zdá byť dokonalé, nie je to dokonalé. Ak sa niečo zdá byť hrozné, nie je to hrozné.

To neznamená, že nemôžeme byť šťastní. Znamená to, že musíme túto pravdu pochopiť a žiť tak, aby sme si jej boli stále vedomými, aby sme našli mier a šťastie.

Áno, utrpenie môže byť v živote nevyhnutné, ale podľa filozofa, Alana Wattsa, „nesmieme trpieť nad utrpením“ tým, že nalepíme štítky na veci, ktoré sú v skutočnosti neutrálne.

Prečítajte si tiež: Poznáte príbeh o starom rybárovi? Nemali by ste veriť každému príbehu, ktorý začujete, radí Grant Cardone

 

Zdroj: ideapod.com, Autor: Lachlan Brown

Inšpiroval vás tento článok? Chcete dnes inšpirovať tisíce ľudí aj vy?

» Kliknite SEM «